درمان افسردگی


انواع روان درمانی

توجه : مطالب زیر از سایت های مختلف گرد آوری شده است و صرفا جهت جستجو گر اتوماتیک سایت نمایش داده میشود در صورتی که مطلب غیر اخلاقی یا خلاف قوانین کشور مشاهده نمودید لطفا از طریق این صفحه به ما اطلاع دهید
توجه : مالک این سایت و خود این سایت هیچگونه ارتباطی با مطالب جستجو شده از سایت های مختلف ندارد و هیچگونه مسئولیتی را نمیپذیرد تمام مطالب این سایت به صورت خودکار و با استفاده از ربات های جستجوگر مانند گوگل در این سایت درج میشوند
توجه : این سایت در ساماندهی سایت های اینترنتی ثبت شده است و آدرس و مشخصات حاصب آن در آن موجود است
توجه: این سایت یک سایت جستجوگر مطالب است و مطالب به صورت خودکار از وبسایت های فارسی بازنشر میشوند.
توجه: این سایت به صورت اتوماتیک کلمات رکیک و غیر اخلاقی و محصولات غیر مجاز را فیلتر میکند ولی اگر برنامه نتواند آنها را فیلتر کند آنهارا نمایش نمیدهد از این رو از شما پوزش میطلبیم

 
 


مفهوم متداول روان درمانی، همان گفتار درمانی سنتی است. بیمار،‌ کاناپه و یک روان‌شناس با مداد و دفترچه یادداشت در دست. با وجودی که هنوز هم از این شیوه کم و بیش استفاده می‌شود امّا انواع روش‌های درمانی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند برای کمک به بیمار جهت غلبه بر مشکلاتش به کار گرفته شوند. در همه روش‌ها، هدف از روان درمانی فراهم ساختن محیطی غیرانتقادی است که به بیمار و درمانگر اجازه دهد تا به سوی مجموعه‌ای از هدف‌های توافق شده، با یکدیگر همکاری کنند.
1- درمان روانکاوانه
درمان روانکاوانه چیست؟

این نوع درمان یکی از معروف‌ترین شکل‌های درمان است امّا معمولاً درک نادرستی از آن در بین مردم وجود دارد.
این روش توسط زیگموند فروید بنیان نهاده شده است. روانکاوان معمولاً به صحبت‌های بیماران درباره زندگی‌شان گوش می‌سپارند. به همین دلیل است که گاهی به این روش «گفتار درمانی» هم گفته می‌شود. روانکاو در صحبت‌های بیمار به دنبال کشف الگوها یا رویدادهای مهمی که ممکن است در مشکلات فعلی بیمار نقش داشته باشند می‌گردد. روانکاوان اعتقاد دارند که رویدادهای کودکی و احساسات، افکار و انگیزه‌های ناخودآگاه در بیماری ذهنی و رفتارهای ناسازگارانه، نقش دارند.
مزایای درمان روانکاوانه

با وجودی که انتقادات زیادی از این روش درمان به عمل آمده و بسیاری آن را پرهزینه، زمانبر و معمولاً ناکارآمد می‌دانند امّا این روش دارای مزایایی نیز هست. درمانگر محیط غیرانتقادی، راحت و همدلانه‌ای را فراهم می‌سازد که شخص مراجعه‌کننده، خود را برای نشان دادن و آشکار ساختن احساسات یا اعمالی که به استرس یا تنش در زندگیش انجامیده، راحت حس می‌کند. در بیشتر مواقع، همین در میان گذاشتن این عوامل فشار روحی با یکنفر دیگر، خود می‌تواند اثر مثبتی داشته باشد.
2- درمان شناختی- رفتاری
درمان شناختی- رفتاری چیست؟

درمانگرِ شناختی، بر روی مسائل خاصی تمرکز می‌کند. این درمانگران معتقدند که تفکّر نامعقول یا درک خطا باعث بدکاری می‌شود. بنابراین، درمانگرِ شناختی بر روی تغییر الگوهای تفکّر بیمار خود کار می‌کند. این نوع درمان غالباً برای افرادی که از افسردگی یا اضطراب رنج می‌برند موثر است.
درمانگرِ شناختی، بر روی تغییر رفتارهای مشکل‌سازی که طی سال‌ها فرا گرفته شده و جا افتاده کار می‌کند. مثال خوبی از رفتار درمانی، کاری است که درمانگر با مراجعه کننده خود برای غلبه او بر ترس از ارتفاع می‌کند. درمانگر ممکن است فرد را تشویق کند که از طریق آزمایش و تجربه، به تدریج با ترس خود از ارتفاع مواجه گردد. فرد ممکن است ابتدا خود را ایستاده بر بام یک ساختمان بلند و یا سوار بر یک آسانسور تصوّر کند. سپس، فرد خود را به آرامی در معرض سطوح بالاتر و بالاتری از ترس خود قرار می‌دهد تا آن که سرانجام هراس او به طور کامل از بین برود.
مزایای درمان شناختی- رفتاری

رویکردهای شناختی-رفتاری برای درمان مسائل خاص می‌توانند بسیار اثربخش باشند. در بیشتر مواقع، روش‌های شناختی و رفتاری برای درمان یک اختلال با یکدیگر ترکیب می‌شوند. مثلاً درمانگری که به درمان مراجعه کننده‌ای مبتلا به اضطراب اجتماعی می‌پردازد، هم به او در شکل دادن الگوهای فکری دقیق‌تر کمک می‌کند و هم بر روی رفتارهای خاصی، نظیر کناره‌گیری اجتماعی، تمرکز می‌نماید.
3- گروه درمانی
گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی شکلی از روان درمانی است که در آن، دو یا بیشتر بیمار با یک یا بیشتر درمانگر یا مشاور کار می‌کنند. این روش، روش متداول و جا افتاده‌ای است که در آن، اعضای گروه می‌توانند از تجربیات دیگران آگاه شده و از آن‌ها درس بگیرند. این روش نسبت به روان درمانی فردی، هم از نظر هزینه‌ای با صرفه‌تر است و هم در بیشتر موارد اثربخش‌تر.
مزایای گروه درمانی

معمولاً کسانی که از بیماری ذهنی یا مشکل رفتاری رنج می‌برند، دارای احساس تنهایی، انزوا و متفاوت بودن هستند. گروه درمانی، فضایی را برای گردآمدن افرادی که در حال حاضر درگیر مشکل مشابهی هستند و یا در گذشته به مشکل مشابهی گرفتار بوده و اکنون نجات یافته‌اند، فراهم می‌سازد. اعضای گروه می‌توانند با پشتیبانی عاطفی همدیگر، رفتارهای تازه‌ای را تجربه کنند.
 
ترجمه: کلینیک الکترونیکی روان‌یار
  منبع
Types of Therapy, Kendra Van Wagner, Dec. 2006.

http:// psychology.about.com
* روان‌شناسی و رشته‌های آن


*
پالایش ذهن

* عوامل پزشکی موثر بر روان‌شناسی
 
 
 
 
 
رژیم غذایی و افسردگی: آیا رابطه‌ای وجود دارد؟

توجه : مطالب زیر از سایت های مختلف گرد آوری شده است و صرفا جهت جستجو گر اتوماتیک سایت نمایش داده میشود در صورتی که مطلب غیر اخلاقی یا خلاف قوانین کشور مشاهده نمودید لطفا از طریق این صفحه به ما اطلاع دهید
توجه : مالک این سایت و خود این سایت هیچگونه ارتباطی با مطالب جستجو شده از سایت های مختلف ندارد و هیچگونه مسئولیتی را نمیپذیرد تمام مطالب این سایت به صورت خودکار و با استفاده از ربات های جستجوگر مانند گوگل در این سایت درج میشوند
توجه : این سایت در ساماندهی سایت های اینترنتی ثبت شده است و آدرس و مشخصات حاصب آن در آن موجود است
توجه: این سایت یک سایت جستجوگر مطالب است و مطالب به صورت خودکار از وبسایت های فارسی بازنشر میشوند.
توجه: این سایت به صورت اتوماتیک کلمات رکیک و غیر اخلاقی و محصولات غیر مجاز را فیلتر میکند ولی اگر برنامه نتواند آنها را فیلتر کند آنهارا نمایش نمیدهد از این رو از شما پوزش میطلبیم

 
 
 
 
درست همان گونه که شرایط و وضعیت‌های متعددی وجود دارد که به طور کلّی «افسردگی» نامیده می‌شوند، عوامل متعددی نیز وجود دارند که باعث این افسردگی می‌گردند یا در پدیدآمدن آن نقش دارند. علیرغم این که مردم تمایل دارند افسردگی را حالتی زودگذر و نه چندان مهم تصوّر کنند، گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی، افسردگی را عامل شماره یک معلولیت و از کارافتادگی در آمریکا و سومین عامل پس از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی در اروپا معرفی کرده است. با افزایش روز افزون مبتلایان به افسردگی در سراسر جهان، پژوهش‌ها و مطالعات بیشتری هر روزه برای تعیین علل احتمالی بروز افسردگی و راه‌های درمان آن به عمل می‌آید. یکی از این رویکردها «تغذیه درمانی» است که بر این ایده استوار است که «هر بیماری با تأمین مقدار صحیحی مواد غذایی برای بدن و مغز قابل درمان است.»

برخی مکمل‌های غذایی برای عملکرد صحیح ذهنی اهمیت دارند. برای مثال، تریپتوفان در معالجه افسردگی بیمارانی که به سایر داروهای ضدافسردگی جواب نداده‌اند، موثر است. تریپتوفان یک آرام‌بخش طبیعی است که افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد و نه تنها بسیاری از وظایف مفید در عملکرد سالم بدن را انجام می‌دهد بلکه سطح سروتونین را نیز به طور قابل ملاحظه‌ای بالا می‌برد. تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که بیمارانی که دچار افسردگی هستند، خصوصاً آن‌هایی که رفتار خودکشی‌گرایانه داشته‌اند، دارای کمبود سروتونین بوده‌اند. سروتونین توسط اسید آمینه تریپتوفان تولید می‌شود.


امگا-3 نیز به نظر می‌رسد برای عملکرد سالم ذهن، ضرورت کامل داشته باشد. کمبود اسیدهای چرب اساسی و افزایش چربی‌های اشباع شده و اسیدهای چرب حیوانی به تشکیل غشاء سلّولی که بسیار کمتر از حدّ طبیعی سیال است منجر می‌شود. مغز انسان غنی‌ترین منبع اسیدهای چرب در بدن است و هرگونه تغییر در میزان سیال بودن غشاء، بر روی رفتار، حالت و عملکرد ذهن تاثیر می‌گذارد. مطالعاتی که در لندن به عمل آمده نشان می‌دهد که دادن اسیدهای چرب امگا-3 به بیماران اسکیزوفرنی می‌تواند ناهنجاری‌های غشاء سلولی را تصحیح کند.

اسیدهای چرب اساسی برای انسان ضرورت دارد و متاسفانه بدن ما نمی‌تواند خودش آن‌ها را تولید کند. این چربی‌ها باید از طریق خوراکی‌ها به بدن ما برسد. یکی از این اسیدها امگا-3 است که در ماهی‌هایی که در عمق زیاد زندگی می‌کنند وجود دارد. جالب است بدانید که آمارها نشان می‌دهد که میزان افسردگی در نیوزیلند شصت برابر ژاپن است و این احتمالاً به خاطر مصرف بسیار زیاد ماهی در ژاپن می‌باشد.

همان‌طور که این عوامل رژیمی به کاهش افسردگی کمک می‌کنند، خوراکی‌های دیگری هم هستند که به نظر می‌رسد اثرات منفی در روان انسان‌ها داشته باشند. اغلب این‌ها چیزهایی هستند که معمولاً به نظر می‌رسد برای سرحال آوردن انسان خوب هستند ولی در واقع کاملاً اثر معکوس دارند. برای مثال، الکل در اغلب اوقات برای فرار از افسردگی مصرف می‌شود ولی در واقع مصرف الکل به کمبود ویتامین‌ها منجر می‌شود که این به نوبه خود در پدید آمدن افسردگی نقش دارد. به طور مشابه، برخی خوراکی‌ها نیز که برای کمک به رفع افسردگی توصیه می‌شوند، مانند شمشیر دولبه هستند. مثلاً مصرف کافئین می‌تواند به افزایش سطح انرژی کمک کند و موقتاً حال آدم را خوب کند ولی در دراز مدت می‌تواند اثر عکس داشته باشد. کافئین مشکلاتی در خوابیدن به وجود می‌آورد و مانع خواب عمیق که برای رفع خستگی ضرورت دارد می‌شود. کافئین همچنین می‌تواند باعث تحریک بیش از حدّ سیستم عصبی گردد که این به نوبه خود باعث افزایش سطح اضطراب می‌شود. اضطراب و افسردگی نیز معمولاً دست در دست هم حرکت می‌کنند و کار درمان را پیچیده‌تر و مشکلتر می‌سازند.

رژیم‌های غذایی که سرشار از کربوهیدرات‌ها باشند به سرخوشی و آمادگی بیشتری در فرد منجر می‌شوند زیرا سطح سروتونین را در مغز افزایش می‌دهند. جالب اینجاست که افرادی که دچار افسردگی هستند به طور ناخودآگاه تمایل زیادی به مصرف کربوهیدرات‌ها پیدا می‌کنند. ولی باید توجه داشت که مصرف زیاد کربوهیدرات‌ها به افزایش وزن منجر می‌گردد که این خود می‌تواند به نوعی باعث افسردگی شود.
یکی از بحث انگیزترین موارد در رژیم درمانی، داستان معروف مرغ و تخم‌مرغ است. از یک سو، افسردگی باعث بی‌اشتهایی و تمایل به مصرف جایگزین‌های قندی-الکلی و در نتیجه یک رژیم غذایی ناسالم می‌گردد و از سوی دیگر، رژیم‌ غذایی ناکافی به دلیل کمبود مواد معدنی و مواد غذایی لازم که در بالا به آن اشاره شد، خود عامل موثری در پدیدآمدن افسردگی می‌شود. بنابراین سوالی که بدون پاسخ می‌ماند این است که آیا افسردگی به تغذیه ناکافی منجر می‌گردد یا تغذیه ناکافی باعث افسردگی می‌شود؟ آیا می‌توان این دو را از یکدیگر جدا کرد؟


تغذیه درمانی برای نخستین بار در دهه 1950 پیشنهاد شد و با وجودی که تا کنون شواهد کافی برای تاثیر آن بر روی افسردگی به دست نیامده است ولی شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر این که برخی مواد غذایی برای عملکرد صحیح شیمیائی مغز ضرورت دارند. درک این نکته مهم است که حتی اگر تغذیه درمانی اثر چندانی هم بر رفع افسردگی نداشته باشد، ولی به هر حال رژیم‌هایی که برای رفع افسردگی توصیه می‌شوند عموماً به سلامت جسمی بیشتری برای فرد منجر می‌گردند.تغذیه درمانی، رژیمی را پیشنهاد می‌کند که از نظر ویتامین‌ها و مواد غذایی متعادل باشد که این در هر حال برای عملکرد عادی بدن ضرورت دارد. برای مثال، ویتامین ب-1 برای تولید انرژی و عملکرد مناسب سلول‌های عصبی ضروری است. ویتامین ب-6 برای حفظ تعادل هورمونی اهمیت دارد و ویتامین ث به طور کلی باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود.

تحقیقات بیشتری هر روزه در زمینه تاثیرات مواد غذایی بر افسردگی صورت می‌گیرد امّا تا زمانی که این تحقیقات به نتیجه برسد، اطمینان از این که رژیم غذایی‌تان رژیم متعادلی باشد ضرری ندارد!
ترجمه: کلینیک الکترونیکی روان‌یار
منبع
"Diet and Depression: Is There a Link?", Kat Fallon, Biology 103, Second web Report, 2005.
*  تأثیرات استرس بر تغذیه شما

*  آیا مصرف ویتامین به درمان افسردگی کمک می‌کند؟

*  افسردگی و تغذیه
* اختلالات تغذیه
 
 
 
 
 
شاخه‌های روان‌شناسی

توجه : مطالب زیر از سایت های مختلف گرد آوری شده است و صرفا جهت جستجو گر اتوماتیک سایت نمایش داده میشود در صورتی که مطلب غیر اخلاقی یا خلاف قوانین کشور مشاهده نمودید لطفا از طریق این صفحه به ما اطلاع دهید
توجه : مالک این سایت و خود این سایت هیچگونه ارتباطی با مطالب جستجو شده از سایت های مختلف ندارد و هیچگونه مسئولیتی را نمیپذیرد تمام مطالب این سایت به صورت خودکار و با استفاده از ربات های جستجوگر مانند گوگل در این سایت درج میشوند
توجه : این سایت در ساماندهی سایت های اینترنتی ثبت شده است و آدرس و مشخصات حاصب آن در آن موجود است
توجه: این سایت یک سایت جستجوگر مطالب است و مطالب به صورت خودکار از وبسایت های فارسی بازنشر میشوند.
توجه: این سایت به صورت اتوماتیک کلمات رکیک و غیر اخلاقی و محصولات غیر مجاز را فیلتر میکند ولی اگر برنامه نتواند آنها را فیلتر کند آنهارا نمایش نمیدهد از این رو از شما پوزش میطلبیم

 
 
 
 
روان‌شناسی دارای تعدادی شاخه یگانه و
متمایز از یکدیگر است. هر شاخه از دیدگاه
متفاوتی به مسائل و پرسش‌ها می‌نگرد. با
وجودی که هر شاخه، تمرکز خاص خود را بر
روی مسائل و یا ملاحظات روان‌شناسی دارد
امّا تمام آن‌ها دارای یک هدف مشترک هستند
که آن عبارت است از مطالعه و تفسیر افکار
و رفتار انسان. آنچه در زیر آمده است برخی
از شاخه‌های عمده روان‌شناسی امروز است:
1-روان‌شناسی
انحراف (Abnormal
Psychology)

روان‌شناسی انحراف شاخه‌ای از
روان‌شناسی است که به آسیب‌شناسی
روانی و رفتارهای غیرعادی و نابهنجار
می‌پردازد. این شاخه محدوده وسیعی از
اختلالات، از افسردگی گرفته تا وسواس
و انحراف جنسی را در بر می‌گیرد.
غالباً مشاوران، روان‌شناسان بالینی و
روان درمانگران مستقیماً در این شاخه
کار می‌کنند.
2- 
روان‌شناسی رفتاری (Behavioral
Psychology)

روان‌شناسی رفتاری که رفتارگرایی نیز
خوانده می‌شود، یک نظریه یادگیری بر
پایه این ایده است که تمام رفتارها از
طریق شرطی‌سازی، فرا گرفته می‌شوند.
در حالی که این شاخه روان‌شناسی در
خلال نیمه نخست قرن بیستم بر کلّ این
حوزه غالب بود امّا در دهه 1950 رفته
رفته از اعتبارش کاسته شد. با
وجوداین، روش‌ها و تکنیک‌های رفتاری
جایگاه خود را در درمان، آموزش و
بسیاری حوزه‌های دیگر حفظ کرده‌اند.
3-
روان‌شناسی زیست‌شناختی (Biopsychology)

این شاخه از روان‌شناسی بر مطالعه
چگونگی تأثیرات مغز بر رفتار تمرکز
دارد و به نام‌های روان‌شناسی
فیزیولوژیک، علم اعصاب رفتاری و زیست
روان‌شناسی نیز خوانده می‌شود.
4- روان‌شناسی
شناختی (Cognitive
Psychology)

این شاخه از روان‌شناسی بر حالت‌های
درونی نظیر انگیزه، حل مسأله،
تصمیم‌گیری، تفکر و توجه، تمرکز دارد.
این شاخه از روان‌شناسی در دهه 1960
آغاز شد و رشد و گسترش آن همچنان
ادامه یافته است.
5- روان‌شناسی
تطبیقی (Comparative
Psychology)

روان‌شناسی تطبیقی شاخه‌ای از
روان‌شناسی است که به مطالعه رفتار
حیوانات می‌پردازد. این مطالعه
می‌تواند به درک وسیع‌تر و عمیق‌تری
از روان‌شناسی انسان بیانجامد.
6- روان‌شناسی
رشد (Developmental
Psychology)

این شاخه از روان‌شناسی به رشد انسان
در طول دوره حیاتش، از کودکی تا
بزرگسالی، می‌پردازد. مطالعه علمی رشد
انسان در صدد درک و توضیح چگونگی و
چرایی تغییر انسان‌ها در طول دوره
عمرشان است. این مطالعه شامل تمام
جنبه‌های رشد انسان، شامل فیزیکی،
هیجانی، ذهنی، اجتماعی، ادراکی و
شخصیتی می‌گردد. موضوعات مورد مطالعه
در این حوزه، تقریباً شامل همه چیز،
از رشد پیش از تولد تا بیماری آلزایمر
می‌شود.
7- روان‌شناسی
آموزشی (Educational
Psychology)

روان‌شناسی آموزشی شاخه‌ای از
روان‌شناسی است که به مطالعه مدارس،
روان‌شناسی تدریس، جنبه‌های آموزشی و
ملاحظات دانش‌آموزان می‌پردازد.
روان‌شناسان آموزشی غالباً به مطالعه
چگونگی یادگیری دانش‌آموزان
می‌پردازند و به منظور بهبود کارآیی
آنان، مستقیماً با خود دانش‌آموزان،
اولیاء، معلمان و مسئولان مدارس کار
می‌کنند.
8-
روان‌شناسی تجربی (Experimental
Psychology)

روان‌شناسی تجربی شاخه‌ای از
روان‌شناسی است که از روش‌های علمی
برای تحقیق در مورد مغز و رفتار
استفاده می‌کند. بسیاری از این روش‌ها
در سایر حوزه‌های روان‌شناسی نیز به
منظور تحقیق به کار برده می‌شود.
9- روان‌شناسی
شخصیت (Personality
Psychology)

این شاخه از روان‌شناسی بر الگوهای
تفکر، احساسات و رفتار که هر فرد را
از دیگران متمایز می‌سازد، تمرکز
دارد. برخی از معروف‌ترین نظریه‌ها در
روان‌شناسی از این حوزه برخاسته است.
از آن جمله می‌توان به نظریه فروید در
مورد رشد روانی- جنسی و نظریه اریکسون درباره رشد روانی- اجتماعی اشاره کرد.
10- 
روان‌شناسی اجتماعی (Social
Psychology)

روان‌شناسی اجتماعی در صدد درک و
تفسیر رفتارهای اجتماعی است و موضوعات
مختلفی از جمله رفتار گروهی، تعاملات
اجتماعی، رهبری، ارتباطات غیرکلامی و
تأثیرات اجتماعی بر تصمیم‌گیری را
مورد مطالعه قرار می‌دهد.
ترجمه:
کلینیک الکترونیکی روان‌یار
منبع
"Branches of Psychology",
Kendra Van Wagner, 2007.

http://psychology.about.com
*
روان‌شناسی و رشته‌های آن

*
روان‌شناسی اجتماعی چیست؟

*
روان‌شناسی شناخت

*
روان‌شناسی شخصیت

*
مهمترین مکاتب فکری در روان‌شناسی

*
آشنایی با روان‌شناسی یادگیری

*
روان‌شناسی انسان‌گرایانه

*
روان‌شناسی تطبیقی
 
 
ایا درمان قطعی برای بیماری اعصاب و روان وجود دارد | ایا درمان قطعی برای بیماری دو قطبی وجود دارد | آیا درمان قطعی برای بیماری دو قطبی وجود دارد | ایا درمان قطعی برای بیماری دو قطبی وجود دارد | ایا درمان قطعی برای بیماری دو قطبی وجود دارد | آیا درمان قطعی برای دوقطبی وجود دارد | ایا درمان قطعی برای اختلال شخصیت مرزی وجود دارد | ایا درمان قطعی برای اختلال شخصیت مرزی وجود دارد | ایا درمان قطعی برای وسواس فکری و افسردگی وجود دارد | ایا درمان قطعی برای اختلال شخصیت مرزی وجود دارد |
© 2014 depressionmood.ir
مجله سرگرمی آی مجله